Mersiha Husagić
Mersiha je filmska rediteljica i glumica rođena u Bosni, koja se kao dijete preselila u Njemačku zbog rata u Bosni, a sada živi i radi u Parizu.
Svoju karijeru je započela sa 16 godina kao glumica u njemačkim TV serijama, a kasnije je upisala filmske studije na Umjetničkom Univerzitetu u Hamburgu, gdje je otkrila svoju strast prema režiji. Mersiha je nastavila glumiti dok je pisala scenarije i režirala kratke filmove. Dobitnica je počasnog priznanja za najbolji produkcijski dizajn na RED Movie Awards za film Cherry Juice, koji je uvodni film ovogodišnjeg BIHLAFF-a.
Cherry Juice, inspirisan iskustvima njene porodice tokom rata u Bosni, je duboko ličan film koji spaja fikciju, crteže, arhivske snimke i muziku u jednu nadrealističku priču. Uprkos niskom budžetu, Mersihin kreativni pristup oživio je priču, prikazujući traume i otpornost njenih likova. Unikatni dizajn produkcije i emocionalna dubina filma su naširoko hvaljeni.
Maja Zećo
Maja Zećo (ona/njoj) je bosansko-njemačka glumica specijalizirana za rad u teatru i dobitnica brojnih nagrada i priznanja za svoje doprinose. Diplomirala je glumu na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu i radila je s raznim pozorištima u Bosni i Hercegovini. U okviru projekta „Inkluzija djece s posebnim potrebama“ razvila je predstavu „Vuk se zaljubljuje“, koja je okupila djecu različitih etničkih pozadina. Trenutno živi i radi u Berlinu.
U oktobru 2021. godine premijerno je izvedena imerzivna pozorišna produkcija „O čemu smo se smijali“ kao koprodukcija s Njemačkim teatrom u Berlinu. Zajedno s međunarodnim timom bila je odgovorna za umjetničko vodstvo ovog komada i preuzela je ulogu Nine. Maja je nastupala u brojnim televizijskim i filmskim produkcijama, a posljednja je bila u „Tatort Ludwigshafen: Lenas Tante“ Toma Lassa, gdje je igrala ulogu medicinske sestre Simone Ferizaj. Trenutno radi s Grips teatrom, Teatrom Morgenstern i nastupa u Pozorištu ispod krova u predstavi „T4. Ofelijin vrt“ kao Gertrud, te u predstavi „Njemačka: Usamljenik, izoliran slučaj“ u ulogama Marwe El Sherbini i Alex W. Od oktobra je možete vidjeti u Mecklenburškom državnom teatru u ulozi vještice u novogodišnjoj priči braće Grimm.
Osim toga, Maja se bavi i teatarskom pedagogijom te trenutno drži radionice za djecu u Berlinu i Bosni i Hercegovini. S projektom „Libera Me“, koji je razvila zajedno s ruskim muzičarem i kompozitorom Romanom Stolyarom, gostuje širom Evrope. „Libera Me“ je revolucionarna multimedijalna izvedba koja spaja glasove ratnog iskustva iz Bosne i Ukrajine.
Ferdinand Fries
Ferdinand Fries je rođen 1955. godine u Bottropu – u podnožju Crnih planina. Kao učenik, započeo je praktičan rad na filmovima zahvaljujući očevom Super-8 aparatu. Studirao je njemački jezik i umjetnost na Univerzitetu u Essenu, a kasnije je pohađao filmsku školu Claudije von Alemann na Fachhochschule Dortmund.
Godine 1986. osnovao je vlastitu videoprodukcijsku kuću sa sjedištem u Bottropu zajedno sa likovnom umjetnicom Irmelin Sansen. Od tada radi kao kamerman i montažer, producirajući brojne videofilmove (umjetnički video, dokumentarni filmovi, i narudžbe). Već dugi niz godina, u saradnji sa Kinotekom Ruhrskog područja, kreira izložbene videozapise za Ruhr Muzej u Essenu.